MENÜ


Dávid-web

Jókedv + internet = Dávid-web

Székely töltött káposzta                                     Vissza

 

Hozzávalók: 25-50 savanyú káposzta levél, 1 kg vágott savanyú káposzta, 2 kg darált hús, ½ kg füstölt szalonna, ½ kg rizs, só, bors,  1 gömböc.

Elkészítés: A füstölt szalonnát apró kockákra vágjuk. Ezután veszünk egy műanyag tálat és beletesszük az apróra vágott szalonnát, a darált húst, a rizst, sót, borsot és ha összekevertük az egészet akkor megtöltjük vele a káposzta leveleket. A sózásnál mindig vegyük figyelembe, hogy mennyire sós a káposzta. A fazék aljába teszünk egy sor káposzta levelet, rátesszük a gömböcöt és körbe rakjuk a töltelékekkel. A tetejére rárakjuk a vágott savanyú káposztát. Felöntjük annyi vízzel, hogy ha félrehúzzuk a vágott káposztát a víz látszódjon. Felforrás után lassú tűzön addig főzzük míg a hús meg a rizs puha nem lesz. Tejföllel és a gömböcből vágott szeletekkel tálaljuk.

Gömböc: Disznóvágáskor készül. A disznó gyomrát alaposan kimossuk, és a véres hurka anyagából egy fél kilónyit elveszünk. Sovány húst kockára vágunk és rizst adunk hozzá egy marokkal. Sót, borsot és csombort lisztet (morzsolt borsikafű) Ezt az összes anyagot összekeverjük és beletöltjük a gyomorba. A végét bevarrjuk és elkezdjük abálni lassú tűzön. Addig abáljuk amíg nem jön ki belőle már véres lé. Ezt tű szúrással megnézhetjük. Kihűlés után felkötözzük és elvisszük a füstre. Ez kerül a töltött káposzta aljába.

 



Puliszka

 

Hozzávalók: kb ¾ kg kukoricadara, 2 l víz, só

Elkészítés: A két liter vizet odatesszük főni a sóval. Sót annyit teszünk bele, hogy amikor megkóstoljuk úgy kell éreznünk mintha elsóztuk volna egy kicsit. Ha felforrt a víz akkor kiöntünk belőle kb. 1 liternyit és a megmaradt vizet visszatesszük a tűzre. Ekkor elkezdjük lassan belecsurgatni a kukorica darát és folyamatosan kevergetjük fakanállal mint a tejbegrízt. Ha keményedik nagyon akkor öntünk még abból a vízből amit félretettünk. Az állaga nem önthető kell legyen. Akkor van kész ha már kb. egy 15-20 percet kevergettük. Ez általában férfi munka mert sokat kell kevergetni. Ha már a puliszka kész a megmaradt vízbe belemártogatjuk a fakanalat és a vizes fakanállal leválasztjuk a puliszkát az edény oldaláról és kiborítjuk egy lapos tányérra. Ezután csak tőlünk függ, hogy mi mellé fogyasszuk.

 



Juhtúrós puliszka

Hozzávalók: A fent leírt puliszka, juhtúró és kevés olaj.

Elkészítés: Ha kész a puliszka, akkor veszünk egy lábast ami nem túl nagy és egy kevés olajjal kikenjük. Ekkor olajos kanállal szedünk egy réteget (kb. 2 cm) a puliszkából, és elsimítjuk. Az olaj azért kell, hogy ne ragadjon a kanálra a puliszka. Erre a rétegre szórunk juhtúrót és megint kezdjük elölről az egészet. A tetejét a túró kell zárja. Ha elkészítettük akkor a kanalunkkal nyomjunk bele három lyukat ami leér a lábas aljáig a gőz feljövetele miatt. Ezután feltesszük a tűzre, lefödjük és lassú tűzön addig sütjük mi a túró a tetején megolvad. Ezután tálaljuk és tejfölt is adhatunk hozzá.

 



Göngyölt puliszka

Hozzávalók: 5 személyre:1/2 kg kukoricalisztből puliszka, 20 dkg juhtúró, 20 dkg szalonna, 3 fej lilahagyma,

Elkészítés: Ha már kész a puliszkánk, tiszta ruhára terítjük, elsimítjuk, rászórjuk a juhtúrót és felgöngyöljük, mint a rétestésztát. A szalonnát kakastaréj formára vágjuk, ropogósra sütjük, a puliszkára tesszük, és lilahagymával tálaljuk.

 



Tinóru gomba- tokány puliszkával

Hozzávalók: 1 kg tinóru gomba, 8dkg zsír, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 evőkanál őrölt pirospaprika, 1 kávéskanál őrölt bors, csipetnyi csombor (borsikafű), só.

Elkészítés: A gombákat megtisztítjuk, hideg vízben jól átmosva,sós vízbe odatesszük főzni. A hagymát zsírban megpirítjuk, rászórjuk a paprikát, és beletesszük a gomba darabokat. Amikor elfőtt a víz, őrölt borssal és a csomborral megszórjuk. Levesszük a tűzről és csak akkor sózzuk. Puliszkával tálaljuk.

 



Növendékszegy tárkonymártással

Hozzávalók: 70-80 dkg növendékszegy, 2-3 db sárgarépa, 1 csokor petrezselyem, ½ csokor ecetes tárkony, 1 kanál liszt, 1 evőkanál olaj, ½ evőkanál margarin, 1 fej vöröshagyma, só, szemes bors, őrölt pirospaprika, ½ kg krumpli.

Elkészítés: A növendékszegyet a zöldségekkel együtt puhára pároljuk, és felszeleteljük. A lisztet olajban a margarinnal együtt elkeverjük. Az ecetes tárkonyt apróra vágjuk és belekavarjuk. Sóval és cukorral ízesítjük, tárkonyos ecetet is tehetünk hozzá. Az apróra vágott hagymát megdinszteljük, megszórjuk őrölt pirospaprikával, beleforgatjuk a héjában főtt, kockára vágott krumplit, sóval és borssal ízesítjük. Együtt tálaljuk.

 



Őzgerinc áfonyamártásban

Hozzávalók 5 személyre: 1,5 kg őzgerinc, 15 dkg szalonna, 1 evőkanál só, 1 kávéskanál őrölt fekete bors, 5 szelet szalonna.

Mártás: 2 dl tejföl, 2 kanál áfonyalekvár.

Páclé: 1 fej vöröshagyma, 2 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 2 babérlevél, 1 pohár vörösbor.

Elkészítés: Az őzgerincet megmossuk és pár napra páclébe tesszük.(A pácléhez az alapanyagokat apró kockára vágjuk) Amikor kivesszük a húst, töröljük meg, sózzuk,borsozzuk, tűzdeljük meg szalonnacsíkokkal és olajon pirítsuk át mindkét oldalon. Közben locsolgassuk páclével és vörösborral. A hideg páclevet tegyük fel főni, és amikor a zöldség megpuhult, passzírozzuk át, adjuk hozzá a tejfölt, az áfonyalekvárt, majd főzzük össze. Tálalásnál a mártás mellé tegyünk feketeáfonya-lekvárt vagy vörös áfonyát.

 



Tojásos bárányragu

Hozzávalók 5 személyre: 1 vöröshagyma, 1 dl olaj, ½  kg kicsontozott bárányhús, só, őrölt fekete bors, 5 db tojás, 1 csokor petrezselyem zöld.

Elkészítés: A hagymát olajban megdinszteljük, beletesszük a húst, lassú tűzön fedő alatt víz nélkül puhára pároljuk, közben sózzuk és borsozzuk. A tojást felverjük, ráöntjük a húsra, és készre sütjük, megszórjuk petrezselyem zölddel. Puliszkával tálaljuk, savanyúságnak ecetes pritaminpaprikát adunk hozzá.

 



Hagyma tokány puliszkával

Hozzávalók 5 személyre: ½ kg szalámi (turista), 1 kg vöröshagyma, 1 dl olaj vagy zsír, só, 1 kávéskanál őrölt pirospaprika, 1 kávéskanál őrölt bors.

Elkészítés: A szalámit olajban vagy zsírban megpirítjuk. A csíkokra vágott hagymát, keverjük bele. Ha megpároltuk a hagymát öntsünk bele egy-két  bögre vizet és addig főzzük fedő alatt míg be nem sűrűsödik a leve. Ekkor hozzáadjuk a sót, a borsot és az őrölt paprikát. .A fűszerekkel főzzük még 10 percet. Puliszkával tálaljuk

 



Ludaskása sült paprikával

 

Hozzávalók: 2 liba apróléka (nyak, hát, far, láb, szárny, zúza szív) 1 kg rizs, 4 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, 1 zeller, 20 dkg gomba, 2 vöröshagyma, 20 dkg zsír, 1 kávéskanál őrölt feketebors, 1 csokor petrezselyem zöld, só, 20 db. zöldpaprika.

Elkészítés: Az aprólékot feldaraboljuk, és hideg vízbe feltesszük főni. A zöldségeket karikára vágjuk, s miután a hús megpuhult, hozzáadjuk. Zsíron üvegesre pároljuk az apróra vágott hagymát, petrezselymet, a gombát és a rizst. Mindezt fölengedjük a félig megpuhult aprólékkal együtt. Sózzuk, és fedő alatt puhára pároljuk, majd összekeverjük az aprólékkal és megszórjuk őrölt borssal.

A paprikát a kályha tetején sütjük, közben forgatjuk. Ha kész, hideg vízbe tesszük, és lehúzzuk a hártyáját. Ecetes, cukros, sós vízben állni hagyjuk, és olajjal meglocsolva tálaljuk a ludaskása mellé.

 



Csirke mártás

Hozzávalók: Egy tálca csirke szárny, 3  fej vöröshagyma, olaj vagy zsír, só, bors, őrölt pirospaprika, 2-3 gerezd fokhagyma, 2 bögre tej, 3 evőkanál liszt.

Elkészítés: A csirke szárnyakat jól megmossuk és megpucoljuk. A hagymákat apróra vágjuk és olajban vagy zsírban odatesszük pirulni. Ha már üveges beletesszük a piros paprikát és két-három keverés után a csirke szárnyakat. Ezután felöntjük annyi vízzel, hogy a szárnyakat ellepje. Felforrás után a tüzet levehetjük felesre. A fokhagymákat apróra tőrjük és beletesszük az edénybe. Sót meg borsot adunk hozzá ízlés szerint. Mikor már beürüsödött a leve és a hús is megpuhult, a lisztből és a tejből simára kevert habarást készítünk és hozzáöntjük a csirkéhez. A habarással még főzzük 10 percet folyamatosan kevergetve. Puliszkával tálaljuk.

 



Rakott krumpli

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 8 tojás, 10 dkg füstölt kolbász, 5 dl tejföl, zsemlemorzsa, só.

Elkészítés: A burgonyát megfőzzük héjában, a tojásokkal együtt. Ha kihűltek akkor felkarikázzuk. A zsemlemorzsát kevés olajon megpirítjuk és megsózzuk A megpirított prézlit a krumplival összekeverjük. És elkezdjük rakni az egészet egy jénai tálba. egy réteg prézlis krumpli, rá tojás, kolbász és tejföl. Ezt még egyszer megcsináljuk és utána az egészet betesszük a sütőbe kb. 15 percig. Tálaljuk és még hozzá adhatunk tejfölt mivel a prézli beissza.

 



Vadas marhanyelvből

Hozzávalók: két darab marhanyelv, 1 fej vöröshagyma, 3 db. sárgarépa, 2 db. petrezselyem gyökér, só, bors, 1-2 dl. fehér bor, 2 evőkanál cukor, 4-5 db. babérlevél, két csapott evőkanál liszt, egy bögre tej.

Elkészítés: A marhanyelveket megmossuk és odatesszük főni. Fövés közben a kialakult habot leszedjük. A nyelveket kb. 1 órát főzzük és utána kitesszük hűlni. Ha már megfogható akkor letakarítjuk a fehér bőrréteget róla. Ezután a nyelveket feldaraboljuk, falatnyi darabokra és a megtisztított, megmosott zöldséggel, sóval, borssal, babérlevéllel visszatesszük főni azzal a lével amiben a nyelvek megfőttek. A lé két három ujjnyira lepje be a húsokat. Ha felforrt akkor kislángra vesszük a tüzet. Ha megpuhult a zöldség a húsokat kiszedjük és a zöldséget péppé turmixszoljuk.  A babérleveleket vegyük ki belőle. A cukrot egy kis edényben felrakjuk a tűzre karamelizálni. Világos barnára pirítjuk, vigyázva arra, hogy ne égjen meg. Ha kész felöntjük a borral és addig forraljuk amíg a cukor el nem olvad. Ezt beleöntjük a turmixolt zöldségekbe a hússal együtt. Feltesszük forrni a kályhára, vigyázva, hogy oda ne égjen. A lisztből meg a tejből sima habarást készítünk és ezt is bele öntjük. Az egészet még 10-15 percig főzzük. Ha kész akkor tésztával vagy krokettal tálaljuk.

Hozzávalók:

  • fél kg tarkabab
  • 1 kg finom liszt
  • 1 evőkanál só
  • 2 db tojás
  • annyi vizet amennyit fel vesz a tészta
  • 4-5 db babérlevél
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • bacon, vagy füstölt szalonna tetszés szerint lehet választani melyiket rakja bele a füstölt íze miatt

Elkészítés: 1 tálba belerakunk 1 kg lisztet hozzáadjuk a 2 db tojást és 1 evőkanál sót és annyi vizet amennyit fel vesz a tészta, de ne legyen túl sok a víz mert a szaggatásnál jobb ha egy kicsit keményebb a tészta. Ha ezt az egész alap anyagot jól össze dolgoztuk akkor utána közepes vastagságúra kinyújtsuk a tésztát. Aztán lisztel meg szórjuk a tésztát mind két oldalát és egy picit hagyjuk állni. Addig egy lábasba fel öntjük a tarkababot vízzel úgy hogy el lepje utána hozzáadjuk a babérlevelet, fokhagymát, és a füstölt szalonnát. Közepes lángon hagyjuk főni és ha kész van le szűrjük a vizet róla. Ezután lehet kezdeni ki szaggatni a tésztát. A kinyújtott tésztát nagyobb kockákra fel vágjuk aztán a kezünkbe veszünk és az ujjainkkal el kezdjük csipdesni a tésztát, sós forrásban levő vízben ki főzzük, a tészta vízébe egy kis olajat lehet tenni hogy ne tapadjon össze a tészta és ha kész van akkor le szűrjük a tésztát. 20-30 dkg füstölt szalonnát pirítsunk le olajon, és ha minden kész van akkor a leszűrt, megfőtt tarkababot rárakjuk a tésztára és még hozzáadjuk az olajon le pirított füstölt szalonnát, ezeket mind össze keverjük és lehet tálalni ízlés szerint vörös és lila hagymával nagyon finom.


Krumplis tészta

(4-5 személyre)

Hozzávalók:

  • 50 dkg száraztészta,
  • 50 dkg burgonya
  • 1 kis fej vöröshagyma,
  • zsír vagy olaj
  • ízlés szerint pirospaprika, bors, só.

Elkészítése: A krumplit főzd meg héjában, hámozd és törd meg. A vöröshagymát reszeld meg, és kevés olajon pirítsd halvány sárgára, szórd meg pirospaprikával és keverd bele a burgonyát, sózd, esetleg borsozd is. A tésztát főzd meg és keverd össze a forró hagymás krumplival. Csemegeuborkával kitűnő főétel.


Krumplis tészta 2

Hozzávalók:

  • 1 kg krumpli,
  • 50 dkg száraztészta (nagy kocka),
  • 0,7 dl étolaj,
  • 2 dl tejföl
  • bors, só,
  • ízlés szerint törött pirospaprika.

Elkészítés: A krumplit kockákra vágom, meghintem pirospaprikával, és jól összekeverem. Egy nagy méretű (4-5 liter) teflon lábasba öntöm az olajat. Előmelegítem nagy lángon 1 percig, majd beleöntöm a megpaprikázott krumplit. A legnagyobb lángon, fakanállal kevergetve fedő nélkül sütöm add


Káposztás kocka

Hozzávalók:

  • 50 dkg liszt,
  • 4 tojás,
  • 1-1,2 dkg káposzta,
  • 10-15 dkg zsír vagy olaj,
  • ízlés szerint só, őrölt bors

A lisztből és a tojásból - ha szükséges, kevés víz hozzáadásá­val - tésztát gyúrunk. 1íb. 30 percig pihentetjük és kinyújt­juk. A kinyújtott tésztát szikkadni hagyjuk, majd ízlésünk­nek megfelelő méretű kockára vágjuk. A káposztát lereszeljük, megsózzuk, kb. 30 percig állni hagy­juk, majd kinyomkodjuk, és a zsíron vagy olajon állandóan kevergetve aranysárgára pirítjuk, miközben megszórjuk őrölt borssal. A tésztát sós vízben kifőzzük (a fövő vízbe 1 kanálnyi olajt vagy diónyi zsírt tegyünk, hogy a tészta ne ragadjon össze). A tésztát leszűrjük, lecsöpögtetjük, és összekeverjük a megpirí­tott káposztával. Forrón tálaljuk.


Burgonyás kocka

(grenadírmars)

Hozzávalók:

  • 50 dkg liszt,
  • 4 tojás,
  • 30 dkg burgonya,
  • 10 dkg zsír vagy olaj,
  • 1 fej vöröshagyma,
  • ízlés szerint só

A lisztből és a tojásból - ha szükséges, kevés víz hozzáadásá­val - tésztát gyúrunk. Kb. 30 percig pihentetjük, majd vé­konyra kinyújtjuk. A kinyújtott tésztát szikkadni hagyjuk. A szikkadt tésztát ízlésünknek megfelelő méretű kockára vág­juk. A megtisztított, apró kockára vágott hagymát a zsíron vagy olajon üvegesre pároljuk, majd a tűzről levéve megszórjuk pi­rospaprikával. A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, kockára vágjuk és sós vízben puhára, főzzük. A megfőtt burgonyát leszűrjük, burgonyanyomón vagy villa segítségével puhára törjük, és összekeverjük az elkészített hagymás zsírral vagy olajjal. A tésztát sós vízben kifőzzük, leszűrjük, lecsöpögtetjük, és az ízesített burgonyával alaposan összekeverjük. Forrón tálal­juk.


Túrós csusza

Hozzávalók:

  • 50 dkg liszt,
  • 4 tojás,
  • 15 dkg szalonna (ízlés szerint sós vagy füstölt),
  • 40 dkg túró,
  • 2 dl tej­föl, ízlés szerint só

A lisztből és a tojásból ha szükséges, kevés víz hozzáadásá­val - tésztát gyúrunk. Kb. 30 percig pihentetjük, majd vé­konyra kinyújtjuk. A kinyújtott tésztát szikkadni hagyjuk. A szikkadt tésztát közel azonos méretű darabokra tépjük (nem vágjuk, mert az eredeti csusza tépett tésztából készül). A szalonnát apró kockára vágjuk és kisütjük. A megpirított töpörtyűt a zsírból kiszedjük, és melegen tartjuk. A tésztát sós vízben kifőzzük, lecsöpögtetjük, majd a meleg szalonnazsírra tesszük, és alaposan összekavarjuk. A túrót villával összetörjük, és mindenki ízlés szerinti mennyiséget tesz a kiszedett tésztára, amit gazdagíthat tejfüllel és töpörtyűvel. Tálalhatjuk úgy is, hogy az összetört túrát a tésztához kever­jük, meglocsoljuk tejföllel és rászórjuk a töpörtyűt. Megjegyzés: Ha nincs időnk tésztát gyúrni, akkor ízlésünk­nek megfelelő, készen vásárolt tésztát főzzünk ki. A további­akban az elkészítése megegyezik az előzőekben leírtakkal.


Lekváros derelye

Hozzávalók:

  • 1 kg burgonya,
  • 30 dkg Liszt,
  • 1 tojás,
  • 15 dkg zsír vagy margarin,
  • 15 dkg zsemlemorzsa,
  • íz­lés szerint só, porcukor,
  • szükség szerint szil­valekvár

A burgonyát alaposan megmossuk, és héjában, enyhén sós vízben megfőzzük. A főzővizet leöntjük róla, majd hideg vizet öntünk rá, és még melegen meghámozzuk. Burgonyanyomón áttörjük. A burgonyát a liszttel, csipetnyi sóval, a felvert tojással és 1­2 dkg-nyi zsírral vagy margarinnal összegyúrjuk. Lisztezett nyújtótáblán fél centiméternél vékonyabbra nyújtjuk, majd derelyevágóval tetszőleges nagyságú négyzetekre vágjuk. A négyzetek közepére 1-1 kanálnyi szilvalekvárt teszünk, majd a tészta széleit egymásra hajtjuk, és jól lenyomkodjuk. Újabban a kereskedelemben nagyon jól használható derelye­kiszúrót, -formázót lehet vásárolni, ami meggyorsítja, meg­könnyíti munkánkat. A zsemlemorzsát a megmaradt zsírban vagy margarinban aranysárgára pirítjuk. A derelyét enyhén sós vízben kifőzzük, és a zsemlemorzsába forgatjuk tálaláskor ízlés szerint porcukorral szórjuk meg. Hegjegyzés: A derelyét készíthetjük frissen gyúrt, nyújtott tésztából is, de akkor a négyzetekre vágott tészta szélét ken­jük meg felvert tojással vagy tojásfehérjével, mert különben a tészta széle nem ragad össze.


Mákos guba

Hozzávalók:

  • 60 dkg liszt,
  • 20 dkg mák,
  • 5 dkg vaj,
  • 3 dkg élesztő,
  • 3 ek. méz,
  • 1 tojás,
  • 1 ek. cukor,
  • 1 cso­mag vaníliás cukor,
  • kb. 1 liter tej,
  • csipetnyi só

Az élesztőt a cukorral, kb. 1 dl tejjel és kevés liszttel megfut­tatjuk, majd a felvert tojással együtt a liszthez adjuk, ízesít­jük csipetnyi sóval, és még annyi tejet adunk hozzá, hogy ka­lácstészta keménységű tésztát kapjunk. Alaposan kidolgozzuk, majd letakarva, langyos helyen a dup­lájára kelesztjük. A megkelt tésztát lisztezett táblára borítjuk, ujjnyi vastag csíkokra vágjuk, és gömbölyűre sodorjuk. Tepsi hosszúságúra vágjuk, a tepsibe nem túl szorosan egymás mellé helyezzük, és világos színűre sütjük. A kisült tésztát 1,5-2 centiméteres darabokra vágjuk, és jól kiszárítjuk. A maradék tejet felforrósítjuk, hozzáadjuk a vaníliás cukrot, és a megszárított tésztára öntjük. Csak annyi ideig tartsuk rajta, ameddig a tészta megpuhul, eláztatni nem szabad. Szű­rőkanál segítségével lecsöpögtetjük, majd a vajat felolvaszt­juk és a tésztára csorgatjuk. Végül a tésztát a darált mákkal és a mézzel együtt alaposan elkeverjük. Forrón tálaljuk. Megjegyzés: Készíthetjük felkarikázott kifliből is, így sokkal egyszerűbb és gyorsabb is.


Máglyarakás

Hozzávalók:

  • 6-8 kifli,
  • 8 dl tej,
  • 15 dkg darált dió,
  • 10 dkg vaj vagy margarin,
  • 5 tojás,
  • 1 ek. sárgabaracklek­vár,
  • 50 dkg savanykás alma,
  • 5 dkg mazsola,
  • 1 üveg meggybefőtt,
  • 2 csomag vaníliás cukor,
  • íz­lés szerint cukor, porcukor,
  • csipetnyi só vagy néhány csepp citromlé

A tojásokat egyenként felütjük és szétválasztjuk. A sárgájá­hoz hozzáadjuk a vaj vagy margarin felét, ízlés szerinti cukrot, 1 csomag vaníliás cukrot, és jól elkever­jük. Hozzáadjuk a tejet és langyosra melegítjük. Közben a kifliket vékony karikára vágjuk, majd a langyos te­jet ráöntjük, és a kiflikarikákat beleforgatjuk. A meggybefőttet kimagozzuk. A mazsolát átválogatjuk, és tejbe beáztatjuk. A darált dióbelet ízlés szerinti cukorral és a va­níliás cukorral elkeverjük. Egy lapos jénai tálat a maradék vajjal vagy margarinnal ki­kenünk, és a kiflik egyharmadát a tál aljára terítjük. Egyen­letesen megszórjuk cukrozott dióval, majd a meggy és a ma­zsola felét is rászórjuk, befedjük újabb egyharmad kiflivel, majd ismét diót szórunk rá, és a maradék mazsolát és meggybefőttet is rátesszük. Végül betakarjuk a megmaradt kiflivel. Az almát megmossuk, megpucoljuk, magházát eltávolítjuk, majd vékony szeletekre vágjuk, és a kiflik tetejét egyenlete­sen befedjük vele. Sütőbe tesszük, és enyhén átsütjük. A tojásfehérjéből csipetnyi só vagy néhány csepp citromlé hozzáadásával kemény habot verünk, majd óvatosan beleke­verjük a sárgabaracklekvárt, ízlés szerint porcukrot, és az egészet a máglyarakás tetejére simítjuk. Visszatesszük a sütőbe, és a habot rászárítjuk. Melegen és hidegen is tálalhatjuk.


Húsos-káposztás tészta

Hozzávalók:

  • 1 vöröshagyma (lilahagyma is lehet),
  • 7-8 dkg vékony szelet húsos szalonna
  • 3 evőkanál olívaolaj,
  • 1 szép libacomb
  • 1 sárgarépa,
  • 1 dl száraz fehérbor,
  • 2-3 dl húsleves (kockából is jó
  • só, őrölt bors,
  • fél fej (kb. 30 dkg) kelkáposzta
  • 35 dkg rövid csőtészta,
  • fél csokor zeller zöld,
  • 1 csokor petrezselyem

A megtisztított hagymát finomra, a szalonnát kis kockákra vágjuk. Együtt az olajra dobjuk, kis lángon 8-10 percig pároljuk-pirítjuk. Ak­kor jó, ha a szalonna zsírja kiolvadt, a hagyma pedig szép aranysárga színt kapott. Közben a libacombot kicsontozzuk, bőrével együtt félkis­ujjnyi csíkokra vágjuk. A hagymás szalonnára dobjuk és kevergetve fe­héredésig sütjük, majd a kis koc­kákra aprított répát is hozzáadjuk. A borral és egy kevés levessel föl­öntjük, megsózzuk, megborsozzuk és lefödve, kis lángon kb. 1 óra alatt puhára pároljuk, közben elfövő le­vét időnként pótoljuk. A kelkáposz­tát - miután megtisztítottuk - kis­ujjnyi csíkokra metéljük. A tésztát előírás szerint kifőzzük, de 3 perc­cel azelőtt, hogy elkészülne, a kelt is beleszórjuk. Ha megfőtt, leszűr­jük, jól lecsöpögtetjük, majd az ízes libaraguval összekeverjük. Végül fölaprított zeller zölddel és petrezse­lyemmel tesszük zamatosabbá.


Húsos rakott csőtészta

Hozzávalók:

  • 25 dkg csőtészta,
  • 40 dkg darálthús,
  • 1 kis fej hagyma,
  • 1 gerezd fokhagyma,
  • kevés olaj,
  • 1 paradicsompüré,
  • só, oregánó,
  • 15 dkg reszelt parmezán sajt

A tésztát sós vízben megfőzzük - tehetünk a főzővízbe néhány csepp olajat is - leöblítjük, leszűrjük, félretesszük. A vöröshagymát megreszeljük, a fokhagymát összenyomjuk. Kevés olajon megpirítjuk a hagymákat, hogy üveges legyen. Rádobjuk a darálthúst, kicsit ezt is pirítjuk, de éppen csak hogy kifehéredjen. Sózzuk, felengedjük vízzel és megpároljuk. Amikor már majdnem kész, belekeverjük a paradicsompürét és az oregánót, kicsit összerotyogtatjuk. Egy tűzálló tálat kiolajozunk, beleterítjük a tészta felét, ráöntjük a húsos-paradicsomos masszát, majd a maradék tésztát. Reszelt parmezán sajtot szórunk a tetejére, sütőben rápirítjuk a sajtot.


Firenzei csavart

Hozzávalók:

  • 35 dkg orsó tészta só,
  • 1 vöröshagyma,
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 3 evőkanál olívaolaj
  • 25 dkg konzerv tonhal
  • 5-6 dkg kapribogyó,
  • 1 mokkáskanál őrölt bors
  • fél csomó petrezselyem
  • 4-5 konzerv szardíniahalacska

A tésztát bő 2 liternyi enyhén sós vízben kb. 15 perc alatt meg­főzzük, leszűrjük, de levéből 3-4 evőkanálnyit félreteszünk. A hagymát és a fokhagymát meg­tisztítjuk, finomra aprítjuk és az olajon megfonnyasztjuk. A ton­halkonzerv kétharmadát rádobjuk, kevergetve megforrósítjuk, majd a capribogyót beleszórjuk, meg­borsozzuk, a fölaprított petrezse­lyemmel fűszerezzük. A maradék tonhalat a szardíniával meg a fél­retett főzőlével turmixoljuk vagy merülőmixerrel simára keverjük, és az előzőekre öntjük. Tálaláskor óvatosan a jól lecsöpögtetett tész­tába forgatjuk.

Milánói makaróni

Elkészítési idő: 60 perc

Hozzávalók:

  • 25 dkg makaróni,
  • 10 dkg sampinyon gomba,
  • 15 dkg főtt füstölt sonka (legjobb hozzá a kötözött sonka),
  • 1 nagy doboz paradicsompüré,
  • 10 dkg reszelt parmezán jellegű sajt,
  • 7 dkg vaj,
  • 1 kis fej vöröshagyma,
  • 1 marhahúsleves-kocka,
  • 1 tk cukor,
  • 1-1 púpozott mk szárított bazsalikom, rozmaring és kakukkfű,
  • 1 mk törött fekete bors,
  • ízlés szerint só.

Elkészítés: A makarónit a szokásos módon megfőzöm. A vöröshagymát tisztítás után nagyon finomra aprítom, a megmosott és letisztított gombát a főtt sonkával együtt metéltre vágom. A vajat felforrósítom, ráteszem a hagymát, és fedő alatt megfonnyasztom, majd hozzáteszem a gombát. Megsózom, megborsozom, és ismét fedő alatt, saját levében, puhára párolom. Ha már zsírjára sült, hozzáadom a paradicsompürét és a sonkát, ezután együtt pirítom tovább még néhány percig. Rászórom az összes fűszert, és másfél dl vízzel felengedem. Kevergetve összeforralom, ezután beleforgatom a főtt makarónit. A fele reszelt sajtot rászórom és jól összekeverem. A kitálalt milánói makarónit ki-ki még külön is megszórja a megmaradt reszelt sajttal.


Milánói makaróni

Hozzávalók: (3-4 személyre):

  • 50 dkg makaróni
  • 10 dkg gomba
  • 15 dkg füstölt hús
  • fél fej vöröshagyma
  • 3-4 evőkanál paradicsompüré
  • 10-15 dkg reszelt sajt
  • zsír
  • cukor
  • bors

Elkészítés: A hagymát reszeld le, s egy kanál zsíron pirítsd sárgára. Add hozzá a megtisztított, felszeletelt gombát, és a hagymával párold puhára. Végül keverd hozzá az apróra vágott füstölthúst és a paradicsompürét, sózd, borsozd, tégy bele egy kevés cukrot. Ha újra jól átforrósodott, ereszd föl 1 dl vízzel. Főzd meg a makarónit, add hozzá a paradicsomos mártást, s forrón, reszelt sajttal megszórva tálald.


Milánói spagetti

Hozzávalók: (4-6 személyre):

  • 50 dkg spagetti tészta
  • olaj
  • 2 fej vöröshagyma
  • 1 kg darált hús
  • bors
  • oregánó
  • bazsalikom
  • kakukkfű
  • 1 kk. cukor
  • csipet fahéj
  • 5 evőkanál paradicsompüré
  • 10-15 dkg reszelt sajt /Trappista/

Elkészítés: Olajon pirítsd meg az aprított hagymát, tedd rá a darált húst és pirítsd meg azt is. Fűszerezd, tedd bele a paradicsompürét. Fedő alatt még puhítsd 10 percig. Főzd ki a tésztát sós olajos vízben. A tányérba szedj egy adag tésztát, lapíts el, kis lyukat is nyomhatsz a közepébe. Tegyél rá 1 merőkanál darálthúsos szószt, majd egy marék reszelt sajtot.


Spagetti Karbonara

Hozzávalók:

  • 25 dkg sonka (tarjából, vagy húsos szalonnából, baconből is finom)
  • 5-6-7 gerezd fokhagyma
  • olívaolaj
  • 3 dl tejszín
  • parmezán
  • 1 csomag spagetti

Elkészítés: Egy nagy edényben vizet forralunk, sózzuk, és ha már lobogva forr belerakjuk a spagettit. És megfőzzük. Közben a sonkát csíkokra vágjuk, és kevés olívaolajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a fokhagymatörőn áttört fokhagyma gerezdeket, kicsit pirítjuk, és felöntjük a tejszínnel. Kicsit besűrítjük, és belereszelünk egy kis parmezánt. A leszűrt tésztát összekeverjük a szósszal, és tálaljuk.


Bolognai spagetti

Ez nem az eredeti bolognai receptje, hanem még anno kollégista koromban tanultam Szalai Józseftől. (Akkor 60 főre főztünk, redukáltam az adagot, hogy kb. 4-6 fő lakjon jól belőle.) Köszönet neki.

Hozzávalók:

  • 1-2 fej hagyma
  • 1/2 kg darált hús
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 1 liter paradicsomlé
  • 2 dl testesebb vörösbor
  • pirospaprika
  • só, bors
  • oregano, bazsalikom
  • 1 csomag spagetti tészta
  • 20 dkg sajt

Elkészítés: Felrakjuk a vizet a tésztának főni. Sózd meg, és egy kevés olajat önts bele A hagymát apró kockákra vágjuk, és olajban megfonnyasszuk. Rányomjuk a fokhagymatörőn megtört fokhagymát, kicsit még pirítjuk, és hozzáadjuk a húst. A darált húst zsírjára sütjük (miközben pirítod levet enged, és addig főzöd, míg a lé elpárolog, csak a zsiradék marad), ekkor félrehúzod a tűzről, megszórod pirospaprikával. Átkevered kicsit, és felöntöd vörösborral. Visszarakod a tűzre, és hozzáöntöd a paradicsomlevet. Sózod, borsozod.

Közben biztos felforrt a víz, belerakhatod a spagettit. Ha megfőtt szűrd le. A sajtot reszeld le. Ha már a darált hús megpuhult, és a paradicsomlé is kellemesen besűrűsödött szórj a tenyeredbe egy adag oregánot, és a tenyeredet összedörzsölve szórd a szószba (így jobban kijön az íze). Ismételd meg a bazsalikommal. Hagyd még egyet rottyanni, és kész.



Pármai spagetti

Elkészítési idő: 1 óra 25 perc Egy adag: 3227 kJ1772 kcal

Hozzávalók:

  • 2 burgonya
  • 10-15 dkg fagyasztott zöldbab,
  • 40 dkg spagetti tészta

az öntethez:

  • 1-1 maréknyi, fenyőmag és friss bazsalikomlevél
  • 4-5 gerezd Tökhagyma,
  • 1 mokkáskanál só,
  • 4-4 dkg reszelt parmezán és valamilyen más kemény sajt
  • 8-9 evőkanál olívaolaj

Először az öntetet készítjük el. Ehhez a fenyőmagot a bazsalikomlevelekkel és a meghámozott fokhagymagerezdekkel mozsárban péppé törjük, de az is jó, ha merülőmixerrel pürésítjük. Utána meg sózzuk, a kétféle reszelt sajtot meg olívaolajt beledolgozzuk, félretesszük. A burgonyát megtisztítjuk, egy centis kockákra vágjuk és kb. 4 liter vízbe szórjuk. 5 percig főzzük, majd a zöld­babot is beledobjuk. Megsózzuk, 2-3 percnyi főzés után a spagettit is hozzá adjuk. Kb. 10 percig főzzük, azután leszűrjük. Főzőlevéből 2-3 evőkanálnyit a bazsalikomos öntetbe keverünk. A jól lecsöpögtetett tésztát ezzel a fűszeres öntettel összekeverve tálaljuk.


Pozsonyi kocka

Elkészítési idő: 50 perc Egy adag: 2470 kJ/590 kcal

Hozzávalók:

  • 10 dkg margarin,
  • 2 db tojás
  • 2 dkg liszt
  • 2 dl tejföl,
  • 4 dkg mazsola
  • 10 dkg cukor,
  • 40 dkg nagy kockatészta
  • 5 dkg zsemlemorzsa,
  • 10 dkg mák,
  • 15 dkg baracklekvár
  • ½ db citromhéj

A 8 dkg margarint a tojássárgá­jával, a fele mennyiségű cukorral, a liszttel elkeverjük. Ezután hoz­záadjuk a tejfölt és a mazsolát. A tojásfehérjéből 2 dkg cukorral ke­mény habot verünk és lazán az édes masszába, keverjük. A nagy kockatésztát enyhén sós vízben kifőzzük, leszűrjük és bele­forgatjuk az elkészített tésztaalap­ba. Margarinnal kikent, morzsával kihintett tepsibe egy sor tésztát le­rakunk, megszórjuk a megmaradt cukorral összekevert darált mákkal. Erre ismét egy sor tésztát rakunk, amelyre egyenletesen elosztjuk a simára kevert baracklekvárt. Vé­gül a megmaradt tésztával lefed­jük. Reszelt citromhéjjal leszórjuk, és szép pirosra sütjük.


Stíriai metélt

Elkészítési idő: 1 óra 20 perc Egy adag: 2900 kJ/690 kcal

Hozzávalók:

  • 50 dkg tehéntúró,
  • 15 dkg liszt,
  • 3 dl tejföl,
  • 1O dkg porcukor,
  • 5 db tojás
  • 7 dkg vaj,
  • 4 dkg mazsola,
  • 1/2 db citromhéj,
  • 5 dkg, zsemlemorzsa
  • 8 dkg vaníliás cukor­

A tehéntúrót áttörjük és hozzá­adjuk a lisztet, 1/2 dl tejfölt, 3 dkg porcukrot és a 2 db tojást. Enyhén megsózzuk és jól össze­dolgozzuk. Az 5 dkg vajat a 3 tojássárgájá­val, a megmaradt cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a beáztatott mazsolát, a tejfölt, reszelt citrom­héjjal ízesítjük. A túróból elkészített tésztát kb. 1 cm-es vastagságúra kinyújtjuk és ceruzavastag metéltre vágjuk. Enyhén sós, forrásban lévő vízbe tesszük és kifőzzük. Leszűrjük, hi­deg vízzel jól átöblítjük és lecse­pegtetjük. Az így elkészített tésztát a tej­feles-tojásos édes masszába kever­jük, majd a felvert tojásfehérjét könnyedén belekeverjük. Kivaja­zott és morzsával kihintett tűzálló edénybe tesszük. Közép meleg sütőben megsütjük. Vaníliás cu­korral meghintve, frissen, forrón tálaljuk.


Vargabéles

Elkészítési idő: 80 perc Egy adag: 3180 kJ/760 kcal

Hozzávalók:

  • 50 dkg tehéntúró
  • 4 dl tejföl,
  • 4 db tojás,
  • 20 dkg porcukor­,
  • 1/2 db citrom reszelt héja
  • 4 dkg mazsola,
  • 15 dkg finommetélt
  • 6 dkg vaj,
  • 4 db réteslap só

A túrót szitán áttörjük, tejföllel elkeverjük és hozzáadjuk a tojás­sárgát. Porcukorral, reszelt citrom­héjjal ízesítjük, végül az előzőleg beáztatott mazsolát belekeverjük. A finommetéltet bő, enyhén sós vízben kifőzzük, leszűrjük, átöb­lítjük és jól lecsepegtetjük. Az előbbiben elkészített túró­masszát a kifőzött finommetélttel, elkeverjük, a keményre felvert to­jáshabot belekeverjük. Magas falú tepsit vajjal kikenünk, a tepsi alját és oldalát a réteslappal duplán ki­béleljük, a tárótölteléket beleöntjük, és egyenletesen elsimítjuk. Két réteg réteslappal lefedjük, és olvasztott vajjal meglocsoljuk. Közép meleg sütőbe téve 35-40 percig sütjük. A sütőből kivéve néhány percig pihentetjük, majd kockákra vágjuk. Porcukorral megszórva, forrón tálaljuk.


Rakott metélt

Elkészítési idő: 1 óra Egy adag: 2310 kJ/550 kcal

Hozzávalók:

  • 40 dkg széles metélt
  • 8 dkg vaj,
  • 3 db tojás,
  • 12 dkg porcukor
  • 2 dl tejföl,
  • 1/2 db citrom héja
  • 5 dkg zsemlemorzsa,
  • 10 dkg dió
  • 7 dkg mazsola,
  • 10 dkg barackíz,

A metélt tésztát enyhén sós víz­ben kifőzzük, leszűrjük, majd 2 dkg olvasztott vajjal összekever­jük és a további felhasználásig le­takarva félretesszük. A lágy vajat a tojássárgájával és a fele mennyiségű cukorral simára keverjük, hozzáadjuk a tejfölt és a lereszelt citromhéjat, majd ebbe a tejfeles masszába belekeverjük a kifőzött tésztát. A tojásfehérjét kemény habbá verünk és lazán a tésztához kever­jük. Vajjal kikent és morzsával ki­hintett tűzálló edénybe egy réteg tésztát rakunk, darált dióval, porcu­korral és a mazsolával meghintjük. Erre egy réteg metéltet teszünk, tésztával beborítjuk. Sütőben szép aranysárgára sütjük. Tálaláskor vaníliás porcukorral megszórjuk. A nagykocka tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, leszűrjük, és na­gyon jól lecsepegtetjük. A főtt tésztát a sonkás-tojásos masszába keverjük. Margarinnal kikent, morzsával kihintett tepsibe tesszük és mérsékelt hőfokú sütőben készre, sütjük. Tetejének sültnek, szép pirosnak kell lenni. Kockákra felvágva tesszük tányér­ra és kínáljuk.


Káposzta sztrapacska

Elkészítési idő: 50 perc Egy adag: 740 kcal

Hozzávalók:

  • 30 dkg savanyú káposzta,
  • 10 dkg, füstölt szalonna
  • 20 dkg liszt
  • 25 dkg burgonya
  • fokhagyma ízlés szerint
  • 1 dl olaj,
  • bors, köménymag ízlés szerint
  • 1 dl tejfel,
  • kevés só

A lereszelt burgonyához hozzá­keverjük a lisztet, a fokhagymát, a sót és a borsot, majd galuska sűrű­ségűre állítjuk be tésztánk állagát. Lobogó vízben - nokedliszaggatón a tésztát kiszaggatjuk. tepsibe szedjük, lemosás nélkül, de hű­lés közben kevergetjük. Hogy ne ragadjon össze, kevés olajjal meg­locsolhatjuk. A káposzta elkészí­tése: tepsire rakjuk a lekockázott szalonnát, majd 180-200 fokos sü­tőbe téve ropogósra pirítjuk. Ami­kor a szalonnánk megpirult, rárak­juk a többször átmosott savanyú káposztát, borsozzuk, köményma­got szórunk rá, és többszöri kever­getés mellett pirosra sütjük. Ha a káposzta elkészült, ráöntjük a má­sik tepsiben lévő galuskára és együttesen még egy pár percet a sütőben pirítjuk. Tálaláskor a káposztás sztra­pacskát tejfellel meglocsoljuk, és petrezselyemlevéllel, faragott zöldséggel, gyümölccsel díszítjük. Tanács: a sót csak nagyon mérsékletesen használjuk, részben mert egészségtelen, másrészt pedig a savanyú káposzta a sütéskor sóssá válhat.


Almás-barackos sült metélt

Hozzávalók:

  • 30 dkg széles metélt tészta,
  • 50 dkg alma,
  • 2 egész tojás,
  • 6 dkg vaj,
  • 3 evőkanál sárgabaracklekvár,
  • 1 mokkáskanál őrölt fahéj,
  • ízlés szerint porcukor.

A tésztát eltördelem és forrásban lévő sós vízben megfőzöm. Lecsöpögtetem és leöblítem, majd összekeverem 5 dkg olvasztott vajjal. Az almát meghámozom, kicsumázom és nagy lyukú reszelőn lereszelem. A tojásokat habosra verem, hozzáadom a sárgabaracklekvárt, a fahéjat és a reszelt almát. Jól összekeverem, ezután kevés porcukorral ízesítem. A maradék vajjal kikenek egy tűzálló tálat vagy tepsit, és egy réteg főtt tésztával kirakom az alját. Erre rásimítok egy réteg almás tölteléket, majd a tésztával folytatom. Addig rétegezem, amíg el nem fogynak a hozzávalók. A tetejére alma kerüljön. Előmelegített, forró sütőben 20 percig sütöm, és kockákra vágva tálalom. Hidegen is, melegen is egyformán kitűnő.


Betakart diós metélt

Hozzávalók:

  • 30 dkg vékony metélt,
  • 15 dkg darált dió,
  • 8-10 dkg porcukor,
  • 3 dkg vaj;

a tetejére:

  • 3 tojásfehérje,
  • 3 evőkanál sárgabaracklekvár,
  • 2 evőkanál porcukor, csipetnyi só.

A tésztát a szokásos módon sós vízben megfőzöm, leszűröm, leöblítem, majd az olvasztott vajra szedem. Jól összekeverem. Ugyancsak összekeverem a porcukorral és a darált dióval, ezután az egészet beleöntöm egy tűzálló tálba. A tojásfehérjékből vert kemény habot tovább verem a porcukorral és a sárgabaracklekvárral, majd a tészta tetejére simítom. Előmelegített, forró sütőben sárgásbarnára sütöm.


Citromos metélt

Hozzávalók:

  • 30 dkg vékony metélt tészta,
  • 2 dl tejföl,
  • 3 egész tojás,
  • 2 kicsi citrom leve,
  • 1 teáskanál reszelt citromhéj,
  • 4 evőkanál porcukor,
  • 5 dkg vaj vagy margarin,
  • csipetnyi só,
  • vaj és zsemlemorzsa a tortaformához.

A tésztát a szokásos módon megfőzöm, majd leöblítve az olvasztott vajra szedem. A tojások sárgáit habosra keverem a porcukorral, a sóval, a reszelt citromhéjjal, majd hozzáadom a tejfölt és a citromlevet. Ezután belekeverem a tojások fehérjéből vert kemény habot is. Végül az egészet összekeverem a tésztával és belesimítom egy kerek tortaformába, amit előzőleg vajjal kikentem és zsemlemorzsával behintettem. Előmelegített, forró sütőben megsütöm, majd tálra borítva cikkeket vágok belőle.


Epres habos metélt

(hidegen)

Hozzávalók:

  • 20 dkg cérnametélt,
  • 25 dkg eper,
  • 2 dl tejszín,
  • 4 dkg vaj,
  • 1 dl tej,
  • 1 csapott evőkanál zselatinpor,
  • 12-15 dkg porcukor,
  • só.

A cérnametéltet forrásban lévő sós vízben megfőzöm, majd leszűröm és az olvasztott vajra szedem. Jól összekeverem. Az epret közben megmosom, szárazra csurgatom, kicsumázom és apróra vágom. A tejszínből kemény habot verek, kevés porcukorral ízesítem, és az eperrel óvatosan összekeverem. A zselatint kevés tejben megáztatom és langyosra melegítem, közben állandóan kevergetem. Ha teljesen feloldódott, akkor langyosra hűtöm és hozzáadom az epres habhoz. Végül az egészet óvatosan átforgatom a vajas tésztával. Kis formákba simítva elosztom, majd alufóliával vagy folpackkal befedve a hűtőszekrényben egy napig hűtöm. Tálalás előtt a formából kiborítom és kevés tejszínhabbal megspriccelve kínálom.


Gesztenyés metélt

Hozzávalók:

  • 40 dkg liszt,
  • 5 egész tojás,
  • 8 dkg vaj,
  • 10 dkg cukor,
  • 40 dkg gesztenyemassza,
  • 1 liter tej,
  • 1 zacskó vaníliás cukor,
  • 2 evőkanál rum (ha gyerekek is esznek belőle, akkor 1 teáskanál rumaroma),
  • 1 mokkáskanál só.

Két egész tojást, a lisztet és a gesztenyemassza felét a sóval rugalmas tésztává gyúrom, majd vékonyra nyújtva ujjnyi széles csíkokra vágom. A tejet felforralom, majd kevés cukorral, csipetnyi sóval ízesítve, a tésztát apránként kifőzöm benne. Lecsöpögtetem és melegen tartom. Közben a maradék tojássárgáját kikeverem az olvasztott, de már nem forró vajjal, kevés porcukorral, a maradék gesztenyemasszával, a rummal és a vaníliás cukorral, ezután beleforgatom a tésztát. Végül a keményre vert tojáshabbal is átkeverem, majd az egészet belesimítom a maradék vajjal kikent és zsemlemorzsával megszórt tepsibe. Tetejét egyenletesre igazítom, ezután az előmelegített, forró sütőben szép pirosra megsütöm. Kockákra vágva tálalom. Aki nem félti a vonalait, kínáljon hozzá tejszínhabot, mert úgy az igazi.


Mandulás cérnametélt

Hozzávalók:

  • 30 dkg cérnametélt,
  • 15 dkg darált mandula,
  • 4-5 evőkanál méz,
  • 5 dkg vaj,
  • só a tészta főzéséhez.

Az összetört cérnametéltet forrásban lévő sós vízbe téve megfőzöm, majd meleg vízzel leöblítve és lecsöpögtetve az olvasztott vajra szedem. Kikent tűzálló tálra vagy tepsire terítem és rászórom a darált mandulát. Rácsorgatom a mézet (ha a méz darabos, besűrűsödött, langyosra melegítem, így folyóssá válik), és előmelegített, forró sütőben megsütöm. A tetején lévő karamellizálódott mézes mandulától különleges ízűvé válik. Vigyázat, nagyon hamar barnul!


Mazsolás metélt

Hozzávalók:

  • 30 dkg vékony metélt tészta,
  • 10 dkg mazsola,
  • 3 egész tojás,
  • 2 dl tejföl,
  • 10 dkg porcukor,
  • 1 zacskó vaníliás porcukor,
  • 5 dkg vaj vagy margarin,
  • só.

Először a tészta krémjét készítem el. A puha vajat habosra keverem a tojások sárgáival, a tejföllel, a cukorral és a vaníliás cukorral, majd csipetnyi sóval ízesítem és belekeverem a megmosott, lecsöpögtetett, szárától megtisztított mazsolát. A közben sós vízben megfőzött tésztát belekeverem a krémbe, végül átforgatom a tojásfehérjéből vert kemény habbal és kikent tűzálló tálba öntve az előmelegített, forró sütőben megsütöm. Evőkanállal adagolva kis halmokat teszek a tányérokra. Melegen, hidegen egyaránt finom.


Mazsolás cérnametélt

Hozzávalók:

  • 25 dkg cérnametélt,
  • 15 dkg mazsola,
  • 2 dl tejföl,
  • 8 dkg vaj,
  • késhegynyi őrölt szegfűszeg,
  • 5-6 dkg porcukor,
  • 1 mokkáskanál reszelt citromhéj,
  • só.

A cérnametéltet apróra tördelem és a vajon majdnem barnára pirítom. Rászórom a sót és a szegfűszeget, majd annyi forró vízzel öntöm fel, amennyi jól ellepi. Fedő alatt addig főzöm, amíg az összes levét elszívja és a tészta megpuhul. (Ha a víz kevésnek bizonyulna alatta, apránként aláöntök egy-két evőkanállal.) Ha a tészta megfőtt, hozzáadom a megmosott és leszárazott mazsolát, majd fedő alatt egy percig forralom. Ezután megcukrozom és újból lefedve hagyom 10 percig saját párájában duzzadni. Cukros tejföllel kínálom. Csak frissen jó!

 

Vissza a lap tetejére

Asztali nézet